Zostałeś poproszony o zbadanie efektywności Twojego sklepu internetowego. Co więc analizujesz? Zysk? Oczywiście. Dochód? Bez wątpienia. Ale kluczowym, a zarazem bardzo efektywnym wskaźnikiem do monitorowania, jest wartość brutto towarów (GMV). To jeden z ważnych wskaźników finansowych, za którego śledzenie odpowiadasz, prowadząc sklep internetowy.
Zanim przystąpisz do optymalizacji swojego biznesu, kluczowe jest zrozumienie, czym jest GMV i jak go obliczyć. Nie pasjonują Cię finanse przedsiębiorstw? Nie ma problemu. Poniżej znajdziesz łatwą do zrozumienia definicję, prosty wzór i siedem porad, jak zwiększyć GMV, co może znacząco podnieść Twoje zyski.
GMV co to? (gross merchandise value)?
GMV pokazuje łączną wartość sprzedanych towarów przez sklep internetowy lub na platformie marketplace w określonym czasie. Należy jednak pamiętać, że GMV nie bierze pod uwagę kosztów, takich jak np. koszty zwrotu wysyłki.
Wskaźnik określający potencjał wzrostu spółek z e-commerce
Choć wartość GMV jest szczególnie popularna w przedsiębiorstwach C2C (customer to customer), takich jak marketplace-y eBay czy Allegro, stanowi ona cenny wskaźnik umożliwiający analizie potencjału wzrostu spółek na przestrzeni czasu. Dzięki GMV możemy szybko ocenić wyniki sprzedażowe, śledzić dynamikę wzrostu oraz podejmować decyzje oparte na danych dotyczących takich aspektów, jak zarządzanie zapasami, ustalanie cen oraz strategie promocyjne.
Dzięki znajomości wartości GMV możesz efektywniej zarządzać przestrzenią produkcyjną i magazynową dla najbardziej dochodowych produktów oraz ponownie przemyśleć podejście do tych mniej rentownych – czy to przez redukcję ceny, ograniczenie produkcji czy całkowite wycofanie produktu z oferty. Wartość brutto towaru jest także prostym wskaźnikiem, łatwiejszym w obliczeniu niż inne wskaźniki finansowe, takie jak przychód czy zysk, co pozwala na błyskawiczne sprawdzenie Twojej GMV, kiedykolwiek zajdzie taka potrzeba. Jak prosto możesz zmierzyć GMV? Cieszę się, że pytasz.
Jak zmierzyć wartość wskaźnika GMV
Aby obliczyć GMV, należy pomnożyć liczbę sprzedanych towarów przez cenę sprzedaży tych towarów.
To od Ciebie zależy, jak często będziesz mierzyć GMV — co miesiąc, co kwartał czy co rok. Ale bądź konsekwentny. Wartość towarów brutto pozwala porównać wyniki z poprzednimi okresami, więc aby uzyskać dokładny obraz całkowitej wartości transakcji i zmian GMV, warto regularnie dokonywać analizy wstecz.
Należy jednak pamiętać, że GMV nie uwzględnia takich czynników, jak rabaty, koszty wysyłki, zwroty i zwroty kosztów, podatki ani koszty operacyjne prowadzenia firmy (np. koszty ogólne lub koszty reklamy). Choć sama wartość towarów brutto nie jest doskonałym miernikiem, choć jest ważna, należy ją rozpatrywać łącznie z innymi wskaźnikami KPI, takimi jak sprzedaż netto czy marża zysku. Tylko wtedy będziesz mógł uzyskać prawdziwy obraz siły finansowej swojej firmy.
Często zadawane pytania dotyczące GMV
Oto krótki przegląd najczęściej zadawanych pytań dotyczących wartości brutto towarów:
Jaka jest różnica między GMV a przychodami?
Za każdym razem, gdy sprzedajesz produkty innej firmy i musisz zapłacić jej część swoich zarobków, Twoja GMV i przychód brutto będą się różnić. Aby obliczyć swoje przychody w tym przypadku, weź GMV i odejmij wszystkie opłaty i wydatki, które musisz zapłacić osobom trzecim. Jeśli należysz do tej kategorii, Twoja GMV będzie zawsze większa niż Twoje przychody. Jeśli jednak sprzedajesz własne produkty w swojej witrynie e-commerce i nie musisz dokonywać żadnych takich płatności, Twoja GMV i przychody są takie same.
Jaka jest różnica między GMV a zyskiem?
Wartość towarów brutto i zysk brutto nigdy nie będą takie same. Aby określić swój zysk, odejmij wszystkie wydatki od przychodów. Typowe wydatki obejmują materiały, płace, a nawet czynsz. Ponieważ GMV nie bierze pod uwagę wydatków. Firmy e-commerce mogą osiągać wysoką wartość GMV, nie przynosząc w ogóle zysku.
Czy GMV uwzględnia podatek?
Obliczenia wartości towarów brutto nie obejmują żadnych wydatków biznesowych, w tym płatności podatkowych.
Jaka jest różnica między GMV a NMV?
Wartość towaru netto (NMV) mierzy się poprzez odjęcie wszystkich opłat, które firma musi uiścić od swojej GMV. Obejmuje to zwroty kosztów i wydatki marketingowe, które mają wpływ na koszt pozyskania klienta. Ponieważ opłaty te są brane pod uwagę, NMV może zapewnić jaśniejszy obraz kondycji finansowej platformy e-commerce.
Jaka jest różnica między GMV a AOV?
Ostatni akronim – obiecuje. Średnia wartość zamówienia (AOV) pokazuje średnią kwotę, jaką płaci każdy klient, składając zamówienie w sklepie internetowym. Oblicz go, dzieląc przychód przez całkowitą liczbę zamówień. Jak widać, AOV można traktować jako miarę GMV na klienta, zatem zawsze będzie ono mniejsze niż całkowite GMV.
5 sposobów na wzrost wskaźnika GMV
Jeśli Twoje GMV nie jest takie jak sobie życzysz, możesz podjąć kilka kroków, aby go ulepszyć. I nie musisz ich ręcznie wypróbowywać na własną rękę. Chatboty do automatyzacji obsługi klienta oparte na sztucznej inteligencji mogą jednocześnie z łatwością obsługiwać każdy z poniższych celów.
1. Zapewnij wsparcie na czacie
Jeśli odwiedzający Twoją witrynę mają pytanie, chcesz odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe, aby mogli kontynuować zakupy. Czas obsługi telefonicznej wynosi średnio 10 minut, natomiast pomoc e-mailowa zwykle potrzebuje 24 godzin na udzielenie odpowiedzi. W przypadku obu kanałów klienci wkraczają w niebezpieczny okres odstąpienia od umowy i mogą po prostu stracić zainteresowanie zakupem lub udać się do konkurencji. Natomiast chatbot może natychmiast odpowiadać na zapytania klientów, dzięki czemu kupujący nie muszą wstrzymywać podróży zakupowej. Chatboty AI mogą nawet odpowiadać na wiele pytań jednocześnie, eliminując frustrujące kolejki. Czat może poprowadzić do kasy więcej klientów niż jakikolwiek inny kanał wsparcia, pomagając Twojej firmie GMV wspinać się coraz wyżej.
2. Sprzedaż dodatkowa/sprzedaż krzyżowa
Pomoc na czacie nie służy tylko do odpowiadania na pytania. To korzystne miejsce, aby wyróżnić dodatkowe produkty, które klienci powinni mieć na swoim radarze. Polecaj odpowiednie produkty na podstawie pytań klienta i historii przeglądania, aby kupował więcej produktów i zwiększał wartość towarów brutto. Poinformuj nawet kupujących, kiedy zbliżają się do progu bezpłatnej wysyłki, i zasugeruj powiązane produkty, które mogą oznaczyć przy zamówieniu jednym kliknięciem.
3. Oferuj pakiety produktów
Wynieś sprzedaż dodatkową i krzyżową na wyższy poziom dzięki pakietom produktów. Oferuj wyselekcjonowane kolekcje produktów uzupełniających, które upraszczają zakupy zarówno nowym, jak i stałym klientom. Połącz różne style i kolory T-shirtów w pakiet lub zapakuj różne elementy zestawu do czyszczenia w ramach jednego zakupu. Ułatwiając przeglądanie, a nawet oferując obniżone ceny, firmy e-commerce mogą sprzedawać więcej towarów i zwiększać swoją GMV.
4. Daj ekskluzywne nagrody
Zapewnij klientom traktowanie VIP i zobacz, jak bardzo może wzrosnąć Twoja sprzedaż. Pozwól im wymieniać punkty lojalnościowe, cieszyć się bezpłatną wysyłką i oszczędzać pieniądze dzięki spersonalizowanym rabatom. Pokaż klientom, że nie są tylko kolejnym numerem dzięki obsłudze w białych rękawiczkach, którą zapamiętają.
5. Kontaktuj się proaktywnie
Obsługa klienta ma tradycyjnie charakter reaktywny, co oznacza, że zespoły wsparcia muszą poczekać, aż klienci zadają pytanie, zanim zaoferują pomoc. Wstrząśnij sytuacją, oferując proaktywne wsparcie i docierając do klientów z przydatnymi informacjami w krytycznych momentach podróży klienta. Na przykład, jeśli wydaje się, że klient utknął przy kasie, wyślij mu wiadomość na czacie, aby nie porzucił koszyka.
Jak stworzyć chatbota dla Twojej firmy?
Na rynku jest dostępnych wiele oprogramowań, w których możesz stworzyć własnego chatbota i umieścić go w kanałach komunikacyjnych. Jeśli jednak chcesz stworzyć narzędzie napędzane sztuczną inteligencją, które będzie zaprojektowane tak, aby spełniać cele Twojej firmy, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.
Powiązane artykuły:
- Wszystko co musisz wiedzieć na temat chatbota w obsłudze klienta
- Wszystko co musisz wiedzieć na temat chatbota w sprzedaży i marketingu
- Jak stworzyć chatbota dla firmy – poradnik krok po kroku
Czy moją firmę stać na spersonalizowanego chatbota AI?
W dzisiejszych czasach tworzenie chatbota AI jest w zasięgu każdej organizacji, niezależnie od jej skali działania czy budżetu. Dzięki platformom typu no-code i low-code, możliwe jest szybkie i ekonomiczne opracowanie narzędzi dopasowanych do indywidualnych potrzeb, przy minimalnym nakładzie czasu i finansów na ich rozwój i implementację.
Koszty utrzymania chatbota są zależne od kilku kluczowych czynników. Typ zastosowanej technologii ma znaczenie – koszty mogą różnić się w zależności od tego, czy bot opiera się na sztucznej inteligencji, czy też jest to prostsza wersja sekwencyjna. Ważna jest także ilość przetwarzanych miesięcznie wiadomości oraz wielkość danych, które asystent musi przechowywać.
Chociaż bardziej zaawansowane technologicznie boty AI mogą generować wyższe koszty operacyjne w dłuższej perspektywie, początkowe inwestycje mogą okazać się stosunkowo niskie, szczególnie przy ograniczonej początkowej liczbie interakcji. Planując budżet na chatbota , już na wczesnym etapie jego projektowania można określić miesięczne wydatki, zapewniając, że będą one odpowiadać możliwościom finansowym organizacji. Możliwość późniejszego dostosowywania i monitorowania wydatków pozwala na elastyczne zarządzanie budżetem w miarę rozwoju projektu.
Powiązane artykuły:
Rozważasz wdrożenie chatbota w swojej firmie?
Jeśli rozważasz wprowadzenie chatbota ai do swojej firmy, serdecznie zapraszamy na bezpłatną konsultację. W trakcie spotkania wysłuchamy Twoich oczekiwań, zdefiniujemy cel, jaki ma spełniać chatbot, i odpowiemy na wszelkie pytania. Następnie opracujemy dla Ciebie projekt wraz z wyceną, uwzględniając przy tym przewidywane koszty miesięczne. Dokładamy wszelkich starań, aby proces tworzenia chatbota był dla Ciebie możliwie najmniej obciążający czasowo i abyś mógł szybko zaimplementować nowe narzędzie w swojej firmie.