Jakie zmiany przyniesie ai w biznesie | Jak wykorzystać sztuczną inteligencje?

Sztuczna inteligencja jest kluczowym narzędziem dla dzisiejszych firm. Jak wykorzystać AI w biznesie, aby osiągnąć przewagę konkurencyjną?

Udostępnij to na:

ai w biznesie

Prawdopodobnie na co dzień masz kontakt ze sztuczną inteligencją (AI) i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Wiele osób nadal kojarzy sztuczną inteligencję z science-fiction, ale ta charakterystyka zanika w miarę rozwoju sztucznej inteligencji i staje się coraz bardziej powszechna w naszym codziennym życiu. Dziś sztuczna inteligencja jest powszechnie znana, dzięki sukcesowi firmy Open AI oraz ich modelu GPT

Chociaż akceptacja sztucznej inteligencji w głównym nurcie społeczeństwa jest zjawiskiem nowym, nie jest to nowa koncepcja. Nowoczesna dziedzina sztucznej inteligencji powstała w 1956 r., ale osiągnięcie znacznego postępu w kierunku opracowania systemu sztucznej inteligencji i urzeczywistnienia technologicznego zajęło dziesięciolecia pracy.

AI w biznesie ma szerokie zastosowanie. Tak naprawdę większość z nas codziennie w tej czy innej formie wchodzi w interakcję ze sztuczną inteligencją. Od przyziemnych po zapierające dech w piersiach, sztuczna inteligencja już zakłóca praktycznie każdy proces biznesowy w każdej branży. W miarę rozprzestrzeniania się technologii sztucznej inteligencji stają się one niezbędne do utrzymania przewagi konkurencyjnej.

Powiązane artykuły:

Czym jest sztuczna inteligencja?

Przed zbadaniem, jak technologie AI wpływają na świat biznesu, ważne jest zdefiniowanie tego terminu Sztuczna inteligencja (artificial intelligence) to szeroki termin odnoszący się do dowolnego rodzaju oprogramowania komputerowego, które angażuje się w działania podobne do ludzkich, w tym uczenie się, planowanie i rozwiązywanie problemów. Nazywanie konkretnych aplikacji „sztuczną inteligencją” jest jak nazywanie samochodu „pojazdem” – jest technicznie poprawne, ale nie obejmuje żadnej szczegółów. Aby zrozumieć, jaki rodzaj sztucznej inteligencji dominuje w biznesie, musimy sięgnąć głębiej.

Uczenie maszynowe (ML- Machine Learning)

Uczenie maszynowe jest obecnie jednym z najpowszechniejszych rodzajów sztucznej inteligencji opracowywanych do celów biznesowych. Uczenie maszynowe jest wykorzystywane przede wszystkim do szybkiego przetwarzania dużych ilości danych. Tego typu sztuczna inteligencja to algorytmy, które wydają się „uczyć” z biegiem czasu. Jeśli dostarczysz algorytmowi uczenia maszynowego więcej danych, jego modelowanie powinno zostać ulepszone.

Uczenie głębokie (DL – Deep Learning) 

Głębokie uczenie się to jeszcze bardziej specyficzna wersja uczenia maszynowego, która opiera się na sieciach neuronowych w celu zaangażowania się w tak zwane rozumowanie nieliniowe. Głębokie uczenie się ma kluczowe znaczenie dla wykonywania bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak wykrywanie oszustw. Można to zrobić, analizując wiele czynników jednocześnie. Na przykład, aby samochody autonomiczne zadziałały, należy zidentyfikować, przeanalizować i zareagować jednocześnie kilka czynników. Algorytmy głębokiego uczenia pomagają samochodom autonomicznym kontekstualizować informacje zbierane przez ich czujniki, takie jak odległość od innych obiektów, prędkość, z jaką się poruszają, czy przewidywanie, gdzie będą za 5–10 sekund. Wszystkie te informacje są obliczane jednocześnie, aby pomóc samochodowi autonomicznemu podejmować decyzje, np. kiedy zmienić pas.

Przetwarzanie języka naturalnego (NLP- Natural Language Processing)

Przetwarzanie języka naturalnego to dynamicznie rozwijająca się dziedzina sztucznej inteligencji, która umożliwia maszynom zrozumienie, interpretację i reagowanie na ludzki język w sposób naturalny i użyteczny. Technologia NLP wykorzystuje różnorodne metody uczenia maszynowego do analizy, rozumienia i generowania języka ludzkiego, otwierając nowe możliwości w zakresie automatyzacji obsługi klienta, analizy sentymentu czy tłumaczeń językowych. Dzięki NLP, aplikacje mogą efektywnie komunikować się z użytkownikami, rozumieć ich zapytania i intencje oraz dostarczać odpowiedzi, które są bardziej spersonalizowane i kontekstowe. To sprawia, że NLP jest kluczowym elementem w tworzeniu bardziej interaktywnych i inteligentnych systemów, które mogą usprawnić wiele aspektów działalności biznesowej i codziennego życia. NLP jest wykorzystywane w narzędziach takich jak chatgpt lub chatboty

AI w biznesie dzisiaj

Zamiast zastępować ludzką inteligencję i pomysłowość, sztuczna inteligencja jest ogólnie postrzegana jako narzędzie wspierające. Chociaż sztuczna inteligencja ma obecnie trudności z wykonywaniem zdroworozsądkowych zadań w prawdziwym świecie, jest biegła w przetwarzaniu i analizowaniu zbiorów danych znacznie szybciej niż byłby to w stanie zrobić ludzki mózg.

Oprogramowanie sztucznej inteligencji może następnie powrócić ze zsyntetyzowanymi sposobami działania i przedstawić je użytkownikowi. W ten sposób możemy wykorzystać sztuczną inteligencję do zrozumienia możliwych konsekwencji każdego działania i usprawnienia procesu decyzyjnego.

Typowe zastosowania AI w firmach

AI w biznesie jest wykorzystywane częściej, niż mogłoby się wydawać. Od marketingu, przez operacje, po obsługę klienta – zastosowania technologii AI są niemal nieograniczone. Poniżej znajduje się kilka przykładów wykorzystania sztucznej inteligencji AI w biznesie.

Powiązane artykuły:

Obsługa klienta

Coraz więcej firm wdraża chatboty uznając je za świetne narzędzie do automatyzacji obsługi klienta. Dzięki sztucznej inteligencji, firmy mogą obsługiwać pytania swoich klientów całą dobę, 7 dni w tygodniu bez konieczności angażowania dodatkowych pracowników. To nie tylko przyspiesza rozwiązywanie problemów, ale także zwiększa zadowolenie klientów, którzy nie muszą czekać na odpowiedź. Spójrzmy na krótki zbiór możliwości chatbotów w tym obszarze działalności firmy:

  • Automatyczna odpowiedź na pytania: Chatboty mogą odpowiadać na najczęściej zadawane pytania klientów 24/7, co znacznie przyspiesza obsługę i zwiększa satysfakcję klientów.
  • Zarządzanie zgłoszeniami: Automatyczne przyjmowanie i kategoryzowanie zgłoszeń serwisowych lub reklamacji, a nawet ich częściowe rozwiązywanie.
  • Pomoc w nawigacji po stronie: Prowadzenie użytkowników przez strony internetowe, pomagając im znaleźć potrzebne informacje lub produkty.
  • Pomoc techniczna: Podstawowe wsparcie techniczne, np. w rozwiązywaniu prostych problemów z logowaniem, konfiguracją konta itp.
  • Personalizacja doświadczeń klienta: Dopasowywanie komunikatów i pomocy do indywidualnych potrzeb klienta na podstawie wcześniejszych interakcji.
  • Integracja z systemami FAQ: Udostępnianie szczegółowych odpowiedzi z bazy wiedzy firmy na skomplikowane pytania.
  • Rozpoznawanie języka klienta: Automatyczne wykrywanie i adaptacja do języka, w którym klient się komunikuje.
  • Przekierowanie do konsultanta na żywo: Przekazywanie skomplikowanych zapytań do odpowiedniego działu lub agenta obsługi, gdy chatbot nie jest w stanie rozwiązać problemu.
  • Przypomnienia o płatnościach: Wysyłanie powiadomień o zbliżających się terminach płatności, np. za subskrypcje czy rachunki.
  • Ankiety satysfakcji klienta: Zbieranie opinii i feedbacku od klientów po zakończeniu interakcji z chatbotem lub usługą.

Powiązane artykuły:

Sprzedaż i marketing

Chatboty mogą pomagać w sprzedaży, odpowiadając automatycznie na pytania klientów na stronie internetowej firmy. Są w stanie prowadzić rozmowy sprzedażowe, rekomendować produkty i usługi na podstawie preferencji klientów czy nawet zrealizować transakcję. W marketingu mogą zbierać dane, pomagając lepiej zrozumieć potrzeby klientów i dostosowywać oferty oraz prowadzić kampanie bezpośrednie przez kanały komunikacyjne Twojej firmy. Oto przegląd, co chatboty mogą zaoferować w sprzedaży i marketingu:

  • Prowadzenie rozmów sprzedażowych: Inicjowanie dialogu z potencjalnymi klientami, prezentowanie oferty i odpowiadanie na pytania dotyczące produktów/usług.
  • Rekomendacja produktów: Sugerowanie produktów lub usług na podstawie preferencji i historii zakupów klienta.
  • Zarządzanie transakcjami: Możliwość realizowania zakupów bezpośrednio przez interfejs chatbota.
  • Zbieranie danych: Gromadzenie informacji o klientach, ich preferencjach i zachowaniach zakupowych, co pozwala na lepsze dostosowanie oferty.
  • Automatyzacja kampanii marketingowych: Wysyłanie spersonalizowanych wiadomości marketingowych, newsletterów czy alertów promocyjnych.
  • Personalizacja komunikatów: Dostosowywanie wiadomości marketingowych na podstawie analizy zachowań i preferencji użytkowników.
  • Generowanie leadów: Kwalifikowanie potencjalnych klientów przez zbieranie danych kontaktowych poprzez interaktywne dialogi.
  • Automatyzacja follow-upów: Wysyłanie automatycznych wiadomości po interakcji z klientem lub po opuszczeniu koszyka zakupowego.
  • Segmentacja użytkowników: Kategoryzowanie użytkowników w oparciu o ich interakcje, co pozwala na bardziej celowane kampanie.
  • Rozpoznawanie intencji zakupowych: Analiza zapytań użytkowników w celu identyfikacji gotowości do zakupu i odpowiednie reagowanie.

Powiązane artykuły:

HR i rekrutacja

Chatboty mogą pomagać w procesie rekrutacji, automatyzując pierwsze etapy, co pozwala na szybsze odpowiadanie kandydatom. Mogą prowadzić wstępne rozmowy z kandydatami, zadawać pytania dotyczące doświadczenia czy umiejętności, a nawet umawiać na spotkania. To oszczędza czas zespołów HR i pozwala im skupić się na bardziej złożonych zadaniach. Świetnie sprawdzają się również wewnątrz firmy, gdzie są wykorzystywane do czynności takich jak wprowadzanie nowych pracowników i pomaganie w rutynowych czynnościach, takich jak planowanie urlopów czy szkolenia. Przyjrzyjmy się różnorodności zastosowań technologii AI w HR

  • Automatyzacja wstępnych etapów rekrutacji: Przeprowadzanie wstępnych rozmów kwalifikacyjnych, zadawanie pytań oraz gromadzenie podstawowych informacji.
  • Zapraszanie na rozmowy: Automatyczne umawianie kandydatów na spotkania czy wywiady z rekruterami.
  • Onboarding nowych pracowników: Wprowadzanie nowych pracowników do firmy, przekazywanie podstawowych informacji o organizacji, procedurach itp.
  • Wsparcie HR: Odpowiadanie na pytania pracowników dotyczące polityki firmy, korzyści, urlopów, szkoleń itp.
  • Zarządzanie urlopami i szkoleniami: Automatyzacja procesu planowania i zatwierdzania urlopów oraz zarządzanie zapisami na szkolenia.
  • Zarządzanie feedbackiem od kandydatów: Zbieranie i analiza opinii od kandydatów po procesie rekrutacyjnym w celu optymalizacji procedur.
  • Automatyczne powiadomienia o statusie aplikacji: Informowanie kandydatów o postępach w procesie rekrutacji.
  • Zarządzanie bazą talentów: Budowanie i utrzymanie bazy danych potencjalnych kandydatów do przyszłych rekrutacji.
  • Wsparcie w zarządzaniu wydajnością: Monitorowanie i zgłaszanie postępów w realizacji zadań i celów pracowników.
  • Szkolenia i rozwój: Rekomendowanie szkoleń i kursów online w oparciu o analizę umiejętności i potrzeb rozwojowych pracowników.

Powiązane artykuły:

Jak Ai wpłynie na rozwój biznesu?

Jak w przyszłości można wykorzystać sztuczną inteligencję? Trudno powiedzieć, jak rozwinie się ta technologia, ale większość ekspertów uważa, że ​​te „zdroworozsądkowe” zadania staną się jeszcze łatwiejsze do wykonania dla komputerów. Oznacza to, że roboty staną się niezwykle przydatne w życiu codziennym. „Sztuczna inteligencja zaczyna umożliwiać to, co kiedyś uważano za niemożliwe, na przykład samochody autonomiczne” – powiedział Russell Glenister, dyrektor generalny i założyciel Curation Zone.

Dr Nathan Wilson, współzałożyciel i dyrektor ds. technicznych Nara Logics, powiedział, że według niego sztuczna inteligencja jest bliska zrewolucjonizowania znanych czynności, takich jak spożywanie posiłków. Wilson przewidział, że sztuczna inteligencja może zostać wykorzystana przez restaurację do decydowania o odtwarzanej muzyce w oparciu o zainteresowania obecnych gości. Sztuczna inteligencja może nawet zmienić wygląd tapety w oparciu o przewidywania technologiczne dotyczące preferencji estetycznych tłumu.

Jeśli to nie wystarczy, Rahnama przewidział, że sztuczna inteligencja wyprowadzi technologię cyfrową z dwuwymiarowej, uwięzionej na ekranie formy, do której ludzie się przyzwyczaili. Zamiast tego przewiduje, że głównym interfejsem użytkownika stanie się fizyczne środowisko otaczające jednostkę. „Zawsze korzystaliśmy z dwuwymiarowego wyświetlacza, aby grać w gry, wchodzić w interakcję ze stroną internetową lub czytać e-booki” – powiedział Rahnama. „To, co się teraz stanie ze sztuczną inteligencją i połączeniem [Internetu], polega na tym, że wyświetlacz nie będzie głównym interfejsem – będzie nim środowisko. Zobaczysz ludzi projektujących wokół siebie doświadczenia, niezależnie od tego, czy będą to połączone budynki, czy połączone sale konferencyjne. Będą to doświadczenia 3D, które można naprawdę poczuć.

Co AI oznacza dla pracownika?

W obliczu tych wszystkich nowych zastosowań sztucznej inteligencji pojawia się zniechęcające pytanie, czy maszyny wyeliminują ludzi z pracy. Nie ma jeszcze rozstrzygnięcia: niektórzy eksperci stanowczo zaprzeczają twierdzeniu, że sztuczna inteligencja zautomatyzuje tak wiele stanowisk pracy, że miliony ludzi staną się bezrobotne, podczas gdy inni eksperci uważają to za palący problem.

 „Struktura siły roboczej się zmienia, ale nie sądzę, że sztuczna inteligencja zasadniczo zastępuje miejsca pracy” – stwierdził Rahnama.

Dzięki temu możemy naprawdę stworzyć gospodarkę opartą na wiedzy i wykorzystać ją do stworzenia lepszej automatyzacji zapewniającej lepszą formę życia. Może to trochę teoretyczne, ale myślę, że jeśli trzeba się martwić, że sztuczna inteligencja i roboty zastąpią naszą pracę, to prawdopodobnie algorytmy zastąpią pracowników umysłowych, takich jak analitycy biznesowi, menedżerowie funduszy hedgingowych i prawnicy. Chociaż wciąż toczy się debata na temat tego, jak dokładnie rozwój sztucznej inteligencji zmieni siłę roboczą, eksperci są zgodni, że istnieją pewne trendy, których możemy się spodziewać.

Czy dzięki sztucznej inteligencji powstaną nowe miejsca pracy?

Niektórzy eksperci uważają, że włączenie sztucznej inteligencji do siły roboczej faktycznie stworzy więcej miejsc pracy – przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej. Wilson powiedział, że przejście w stronę systemów opartych na sztucznej inteligencji prawdopodobnie spowoduje, że w gospodarce powstaną nowe miejsca pracy, które ułatwią przejście.

 „Sztuczna inteligencja stworzy więcej bogactwa, niż zniszczy” – powiedział – „ale nie będzie ono równomiernie rozdzielone, zwłaszcza na początku.

Zmiany będą odczuwalne podświadomie, a nie jawnie. Księgowa podatkowa nie otrzyma pewnego dnia różowej kartki i nie spotka robota, który teraz zasiądzie na jej biurku. Raczej następnym razem, gdy doradca podatkowy będzie ubiegał się o pracę, znalezienie takiej pracy będzie nieco trudniejsze”. Wilson powiedział, że przewiduje, że sztuczna inteligencja w miejscu pracy dokona fragmentacji długotrwałych przepływów pracy, tworząc wiele ludzkich stanowisk pracy w celu zintegrowania tych przepływów pracy.

Jak wykorzystać AI Twoim przedsiębiorstwie?

Zastanawiasz się, jak rozpocząć pracę ze sztuczną inteligencją w swoim biznesie? Kluczowym krokiem jest identyfikacja obszaru w Twojej firmie, gdzie AI mógłby przynieść najwięcej korzyści poprzez automatyzację rutynowych zadań. Znalezienie takiego obszaru to dopiero początek. Kolejnym etapem jest wybór odpowiedniej firmy, który pomoże zaprojektować i wdrożyć chatbota, idealnie dopasowanego do specyfiki Twojej działalności oraz zintegrowanego z obecnie używanymi systemami. Takie podejście nie tylko usprawni procesy w wybranym obszarze, ale również stanie się solidnym fundamentem do dalszego rozwoju i wykorzystania technologii ai w innych częściach Twojego przedsiębiorstwa.

Powiązane artykuły:

Czy moją firmę stać na wdrożenie sztucznej inteligencji?

W dzisiejszych czasach tworzenie chatbota AI jest w zasięgu każdej organizacji, niezależnie od jej skali działania czy budżetu. Dzięki platformom typu no-code i low-code, możliwe jest szybkie i ekonomiczne opracowanie narzędzi dopasowanych do indywidualnych potrzeb, przy minimalnym nakładzie czasu i finansów na ich rozwój i implementację.

Koszty utrzymania chatbota są zależne od kilku kluczowych czynników. Typ zastosowanej technologii ma znaczenie – koszty mogą różnić się w zależności od tego, czy bot opiera się na sztucznej inteligencji, czy też jest to prostsza wersja sekwencyjna. Ważna jest także ilość przetwarzanych miesięcznie wiadomości oraz wielkość danych, które asystent musi przechowywać.

Chociaż bardziej zaawansowane technologicznie boty AI mogą generować wyższe koszty operacyjne w dłuższej perspektywie, początkowe inwestycje mogą okazać się stosunkowo niskie, szczególnie przy ograniczonej początkowej liczbie interakcji. Planując budżet na chatbota , już na wczesnym etapie jego projektowania można określić miesięczne wydatki, zapewniając, że będą one odpowiadać możliwościom finansowym organizacji. Możliwość późniejszego dostosowywania i monitorowania wydatków pozwala na elastyczne zarządzanie budżetem w miarę rozwoju projektu.

Powiązane artykuły:

Masz pomysł na wykorzystanie AI w biznesie?

Jeśli rozważasz wprowadzenie technologii AI do swojej firmy, serdecznie zapraszamy na bezpłatną konsultację. W trakcie spotkania wysłuchamy Twoich oczekiwań, zdefiniujemy cel, jaki ma spełniać chatbot, i odpowiemy na wszelkie pytania. Następnie opracujemy dla Ciebie projekt wraz z wyceną, uwzględniając przy tym przewidywane koszty miesięczne. Dokładamy wszelkich starań, aby proces tworzenia chatbota był dla Ciebie możliwie najmniej obciążający czasowo i abyś mógł szybko zaimplementować nowe narzędzie w swojej firmie.

Udostępnij to na:

SPIS TREŚCI

BEZPŁATNA KONSULTACJA

Porozmawiajmy
o chatbocie AI w Twojej firmie

Opowiedz nam o swojej działalności, procesach i potrzebach, a my doradzimy, jak chatbot może wspierać codzienną pracę twojego zespołu.

Opowiemy o dostępnych funkcjach oraz jak dopasować je tak, aby spełniały Twoje cele. Pracuj mądrzej, a nie więcej, co stanowi fundamentalną zasadę, dzięki której Twoja firma może się rozwijać – to właśnie jest kluczowy powód, dla którego warto zarezerwować spotkanie.